Sesli Kuran :: Dünya Dillerinde Kuran-ı Kerim Mealleri :: Meal İle Yaşayanlar
Sesli Kuran
Menü

Makaleler
Makale  Geçici Dünya
Makale  Peki Ölçü Nedir?
Makale  Daimi Şuur
Makale  Duamız Olmasa
Makale  Namaz
Makale  Oruç

        Umut'la Beraber
        Elham Bu!
        Hadis Günlüğü
        Namaz Broşürü
        Ramazanda SesliKuran
        Adım Adım Yükleme Nasıl Yapılır?
 
Kuran-ı Kerim

     
Selamlar,
Kuran-ı Kerim’i çocukluğumdan beri her Pazartesi ve Perşembe akşamları okur ve geçmişlerimin ruhuna hediye ederdim.  Eşimin ısrarla beni zorlaması ile istemeye, istemeye Meal okumaya başladım. Öncelikle her hafta okuduğum surelerin meallerini okudum. Bakara suresinin son iki ayetinin tercümesinde çok etkilendim. El açıp senelerce bu ayetleri okuyor olmama rağmen hiç mealini okuduğumdaki kadar etkilenmemiştim.
Yüce Rabbimiz ile beraber oturup O’nu dinlemek için düzenli her gün meal okumaya başladım. Hiç beklemediğim kadar çok eksiklerimin olduğunu gördüm. Senelerdir aldığımız dini eğitimin ne kadar eksik olduğunu gördükçe gerçekten çok üzülüyorum.
Seslikuran’dan indirdiğim ses dosyalarını cep telefonuma yükledim. Artık meal okurken aynı anda Arapça seslendirmeyi de açıp hem dinliyor ve okuyorum. Hiç Arapça bilgim olmamasına rağmen mealini aynı anda takip ettiğim için Kuran-ı Kerim’i özünden anlıyormuşçasına istifade ediyorum. Bu okuma metodundan önce meali hep parmağımı dilimle ıslatır sayfaları çevirirdim. Şimdi ise gözyaşlarım elimi ıslatmama yeterli geliyor.
Seslikuran, Kuran-ı Kerim’i anlayarak yaşamak isteyen biz Müslümanlar için en büyük boşluğu dolduruyor. Teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Gülsen SERBES - Sakarya  
   
Gülsen SERBES İçin 24 Yorum

Sevgili kardeşim yazınızdan çok etkilendim. Özellikle gözyaşlarının eline ıslatması kısmı beni çok etkiledi. Ne güzel Kuran-ı Kerim'i böyle okuyup böyle anlıyan ve hayatlarınıda ona göre yaşayan hanif dostların varlığından haberdar olmak. Rabbim tüm inananların tevbelerini kabul etsin. Selam hudaya uyanların üzerine olsun. Rabbimize emanet ol kardeşim...
Kadir Tunç | 8/23/2007
   
Bu kardeşim için değil bu yazdığım ama senelerce yapılan ibadetlere rağmen Müslümanların ne dünyevi anlamda, nede manevi anlamda yol alamamalarını görmek gerçekten üzücü değilmi? İlim olmayınca ibadet edenler ile etmeyenler arasında sadece bir fark kalıyor; oda seccadede geçirdiğimiz vakit. Olaylar karşısında biz inananlar aynı diğer ibadet etmeyenler gibi seviniyor veya üzülüyorsak; hatta onlar gibi heveslere kapılıp, onlar gibi tepkiler veriyorsak; soruyorum bizim onlardan farkımız ne oluyor? Allah'ın ipi ve rehberi olan Kur'an'ı anlamaya hep beraber sımsıkı sarılalım ki uğraşlarımız hem bu dünyada hemde ahirette bizlere meyve versin inşaallah...
Kamil Gümüş | 9/11/2007
   
Allah öncelikle sizden razı olsun, sonrada insanlardan. Sizin bu yazınız beni öylesine duygulandırdı ki, ne diyorsunuz; önceleri parmağımı ıslatırdım, sonrada gözyaşlarım ile diyorsunuz. İnanın ki siz kendinizi öyle güzel yetiştirmişsiniz ki Cenabı Hakk’ın huzurunda tertemiz bir insansınız. İnanın siz, eli öpülecek insansınız. Cenabı Hak benim de sizin durumunuza gelmemi nasip etsin inşaallah. Allah senin yolunu daha da açık etsin. Sen ve senin gibi insanların yolu hep aydınlık olsun. Cenabı Hakk’ın ışığından mahrum kalmayasınız. Esselâmu Aleyküm Gülsen Bacı
Ekrem Yılmaz | 10/8/2007
   
Kuran-ı Kerim Arabistan'a inmiş Arapça kaleme alınmış ve yıllarca Arapça okunmuş fakat biz Türküz ve ancak Türkçeyi anlıyoruz. Allah'ın kitabının ne dediğini anlamak ne büyük mutluluk, hayata geçirmek ne güzel lütuf.
Fatma Çambel | 10/24/2007
   
Öncelikle bu güzel duygularınızı okudum ve çok etkilendim. ALLAH herkese Kuran-ı Kerimi okurken ağlamayı nesip etsin. Seslikuran ailesinden de ALLAH razı olsun, çok güzel hizmet veriyorlar.
Yıldıray Yavuz | 11/21/2007
   
Allah herkese böyle bi mutluluk nasip eder insşllah. Seslikuran sitesini hazırlayanlara binlerce teşekkürler. ALLAH'a emanet olun.
Şermin Erdoğan | 12/19/2007
   
Gerçekten çok etkilendim. İnanın bende Kuran öğrenmek istiyorum. Başladım, ilk sayfasında kaldım ama devam edeceğim. Yazınız çok etkili ve öğrenmek için bir fırsat. Sağ olun, Allah razı olsun.
Senem Nagihan Kara | 12/28/2007
   
Kuran ölmüşlere hediye olamaz, bu inanç maalesef bidatlardandır. Kuran-ı Kerim canlılara, hayatta olanlara bir öğüt ve bir rahmettir. Ölen bir şahısın zaten dünya ile alakası kesilmiştir. Rasulullah (sav) “İnsan ölünce amel defteri kapanır. Ancak şu üçü, bundan müstesnadır: Sadaka-i cariye, faydalı ilim ve kendisine dua eden salih evlat bırakan” buyurmuştur. Kuran-ı Kerim’in Arapçasının okunması şarttır ama anlamak için meali ile okumak gerek. Saygılarımla
Sumeyye | 2/23/2008
   
Gülsen kardeşim teşekkür ederim. Biz Müslümanlar kitabımız KURAN-I KERİMİ anlayarak okuyalım ki rehberimiz olsun. Anlamadığımız bir inancı nasıl yaşayacağız ki? Tağutlar KURAN’IN anlaşılmasını istemezler, yoksa sömüremezler. Haydin Müslüman’ım diyenler parçalanmadan topluca ALLAH’IN ipi KURAN’A sımsıkı sarılalım sonra da RABBİMİZİN yardımını bekleyelim. Biz RABBİMİZDEN razıyız RABBİMİZDE hepimizden razı olsun. ALLAH’A emanet olalım.
Mustafa Çavdar | 4/7/2008
   
İslam dini ve dini yaşayan Müslümanların geçmişine baktığımızda Müslümanların geneli Gülsen kardeşimiz gibidir. Gümümüzde gerçekten İslam dinimiz, kitabımız Kuran-ı Kerim insanlara ne kadar kanaat, mutluluk verir, yaşayan bilir. O duyguyu tüm İslam kardeşlerimize nasip olmasını Yüce Allah’tan dilerim. Allah’a emanet olun kardeşlerim.
Abdullah Arıkız | 6/12/2008
   
ALLAH'ım sizden razı olsun. İlk defa bu sayfaya girdim. Sizleri çok sevdim. İyiki varsınız.
Şerife Bal | 9/13/2008
   
Allah'a emanet olasın ablacım.
Ergün Taştekin | 11/23/2008
   
Sağolun bilgiyi aldığınız kadar da yayıyorsunuz, ALLAH razı olsun. Siteyi kuran arkadaşlar sizlerde sağolun.
Hüseyin Sarı | 1/12/2009
   
Evet, katılıyorum ve ben ikinci hayat yaşıyorum. Şükür Allah beni çocuklarıma bağışladı ama benim sevincim çok çünkü hatalarımı daha çok gözden geçirdim, ölümden korkarken yaşayıp ta ahiret için daha çok çalışıp doğruyu bulup ahiret için çalışma şansı verdi Allah’ım bana. Şükür hamd olsun Allah’a Kuranımı okuyordum ama daha çok araştırıp mealini de okuyarak yaşama şansı verdi Rabbim. Hamd olsun ölümden korkardım ama oranını ne kadar güzel olduğunu gördüm. Yoğun bakımdayken orasının havası, huzuru ve bana ikramda bulunan o insanların yüzündeki o güzel tebessümü anlatamam. Bir an önce varmak isterseniz oraya o havayı paylaşmaya yarışırsınız. Biz burada bir ağaç gölgesinde misafiriz. Allah son anımızda kelime-i tevhitle emanetimiz, canımızı alsın dilerim. Bütün mümin kardeşlerimden, sizlerden Allah razı olsun. Böyle bizler için caba harcayıp günümüze bilgilerle geçirtiyorsunuz. Allah’a emanet olun. ALLAH yar ve yardımcımız olsun, iyi ki varsınız.
Saare Uçar | 1/24/2009
   
Allah senden razı olsun kardeşim. Bak senin böyle davranman kaç tane kardeşimize vesile olmuş. Selam Allah’ın sevgili kullarına.
Rahim Yaşa | 2/2/2009
   
Bu hizmeti veren herkesi canı gönülden kutluyorum. Keşke camilerde de imamlar okudukları ayetlerin ve duaların mealini de söyleseler. Âmin derken insanın neye âmin dediğini bilmemesi ne kadar rahatsız edici bir durum. İmamların kolayına ezberledikleri Arapça geliyor herhalde, ama eminim ki anlayarak denilen bir amin, anlamadan denilen aminlerden çok daha evladır.
Memduh Yaşar | 2/5/2009
   
Sevgili Gülsencim, yazmış olduğun gibi Kur-anı Kerim-i dinleyerek mealini okumak gerçekten çok faydalı oluyor. Herkese tavsiye ederim. Allah’a emanet olun görüşmek üzere...
Berrin Tekbay | 7/3/2009
   
Ben Kuran'ı çok seviyorum. Kuran'ı herkesin bilmesini istiyorum.
Nurdan Kiraz | 7/13/2009
   
Selamün Aleykum ve Rahmetullah. Şehirlerin en merkezi yerlerindeki camilere Kuranı en iyi telaffuz edenler atanır. Yani Kurralar. İlginçtir milletin itiraz edemeyeceği bir zaman diliminde yani 50 senedir Kuran bu camilerde telaffuz edilir ama ne yalan ne gıybet ne sahtekârlık bu camilerin etrafını terk eder. 1- Şuan Kurraların en az 10 farklı lehçede okuduğu -kitabı gizleyenler denilince aklıma Yahudi din bilginleri gelir- fakat bizlerin bilmediğimiz haricinde okuduğumuz Kuran haksa, 2- Kuran bir beldede 50 senedir okunuyor ve o beldede hiç bir değişiklik yoksa 3- Ya Kuranda vardır bir eksiklik Ya da okuyanlar -ki bilzer- okuduk zannediyordur. Kuran okunduğu halde bir beldede Kuranı dinlerken derileri ürperen bir topluluk meydana gelmiyorsa ve işte bu gerçek Kuran deniliyorsa Bu Kurana da Allaha da iftiradır. Şuan bir imam Kâbe imamı gibi Kuran telaffuz etse bak ne güzel okudu denilir. Fakat sade makamsız okusa aaa hoca olmuş hala Kuranı okumayı öğrenememiş denilir. Düşünüyorum. Makamlı okuyunca ağlanıyor. Makamsız okuyunca da kızılıyor. Bu Kuranı keman sesi gibi bir hala getirmekten başka bir şey değil de nedir? Kuranı imamların sesi ile örtenler gerçek örtücülerdir. Kuran indirildiği sıralarda Arap kavminin azgın inkârcıları anlaşılmasın diye gürültü ederlerdi... Bizlere gürültü edip de ellerini kollarını yormaya gerek yok... Zaten anlamıyoruz... Düşünüyorum... Anlamayanlar sağır dilsiz kör ise... Biz ne oluyoruz… Bize ne olduruyorlar... Kuranın başında okunan istiazeyi gün geçtikçe daha iyi anlıyorum...
Sedat Suna | 2/27/2010
   
Sevgili Gülsen Abla, yazından çok etkilendim. Bende Kuranı yeni öğrendim, çok güzel bir duygu. İnşallah bende senin gibi mealiyle birlikte okurum ve daha iyi anlarım, benim de parmaklarım gözyaşlarımla ıslanır. Bana dua etmeni rica ediyorum. Allah’a emanet olun.
Gülşen Canbay | 3/27/2010
   
Tüm yorumlara içtenlikle katılıyorum. Halen camilerimiz de ibadetlerimiz yatıp kalkma şeklinde oluyor. Sadece cuma günleri verilen vaazlarla halk bir nebze dini açıdan aydınlanabiliyor. Zira her şey ana dilimiz Türkçe dışında Arapça ile ibadet yapılıyor. Sadece hutbede 1998 yılında (zannediyorum) Nahl suresinin 32 nci ayeti Türkçe olarak imam tarafından meali veriliyor ve cemaat üzerinde son derece etkili oluyor. Allah’ım İslam’a ve Müslümanlara yardım et. Vatanımızı, milletimizi her türlü kötülükten koru. Bize dünya ve ahirette iyilikler ve güzellikler ver. Sen işiten ve duaları kabul edensin Başka Türkçe bir şey yok. Cami ihtiyaçları için para talebi anonsu o kadar. Vakit namazlarında ise imamlarımız okudukları ayetlerle namazlar kılınıp kalkılıp gidilmekte. Okunan zammı surenin adı verilmediği gibi meali hiç açıklanmamakta. Namaz sonrası okunan haşr ve amene resulu ayetlerinin meallerine ise hiç değinilmemektedir. O tüylerimizi diken diken eden Arapça okunuşların birde anlamları hutbede olduğu gibi verilirse siz görün o manevi atmosferi ve huşu içindeki haz duygusunu. Camilerimiz cuma dışında belki de bu yüzden bom boş. Gençler ilgisiz. Anlamıyorlar çünkü. Hanımlara ise zaten camiler yasaklanmış sanki. Onların yetiştirdikleri çocuklar da ona göre olacaklar. Erkekler daha şanslı cumaya gidiyorlar. Vaaz ve hutbe dinleme imkânları var.
Saim Gider | 9/26/2010
   
Selamun Aleykum, öncelik bu siteyi kuran kişi ve kişilerden Allah razı olsun. Ben kuran okumasını çok ama çok istiyorum ama depresyon hastasıyım ve almış olduğum ilaçlar unutkanlık yapıyor. Bazen çocuğumun adını bile unutuyorum. Allah hepinizin yardımcısı olsun kardeşlerim bana dua edin, ihtiyacım var. İnşallah dualarınızla kendimi toplarım bende diğer kardeşlerim gibi kuran okurum. Allah’a emanet olun.
Ekrem Güler | 1/29/2011
   
Kuran-ı Kerim okuma kitabı değil, hayat kitabıdır. Bunun gereği yapılırsa istenen kendiliğinden hasıl olacaktır Allah'ın (CC) inayetiyle... Selam..Dua..
Mustafa Ayvaz | 2/1/2011
   
Mesaj yorumlarını okudum. Gerçekten de öyle. Ancak ben Kuran-ı bilmeme rağmen dinliyorum. Türkçe mealini de ara sıra okuyorum. Dorusu insana haz veriyor.
Mustafa Öztürk | 28.12.2012
   
Yorum Formu
Gülsen SERBES  Yazısı İçin Yorum Gönderin.

Adınız - Soyadınız :
Lütfen Adınızı - Soyadınızı Yazınız!
E-Mail Adresiniz :
Lütfen E-Mail Adresinizi Yazınız!Lütfen E-mail Adresinizi Kontrol Ediniz!
Web Siteniz :
Yorumunuz :
Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Güvenlik Kodu  - Yenile -
Lütfen resimdeki karakterleri girin.
   
Yorum Formu
Umut CAN
Bundan iki ay önce iki arkadaşım hayırlı bir işe vesile oldular...
   
Fikret ASLAN
Bundan 5-6 ay önce çok sevdiğim bir dostum sayesinde SesliKuran'la tanıştım...
   
Nail AKTEKİN
Kuran-ı Kerim okuyorum, namaz kılıyorum ama aradığım samimiyeti meal ile tanıştıktan sonra buldum...
   
İlhami DERİCİ
Dini vecibelerimi yerine getiriyor olamama rağmen hayatımın bir türlü düzene girmediği bir dönemimdi...
   
Nazlı AK
Ev işlerinden arta kalan vaktimde sürekli internette kendimi nasıl biraz daha geliştirebilirim diye geziniyorum...
   
Kadir GÜNER
Çok sıkı bir dini yaşantım olmamasına rağmen arkadaşımın Kuran-ı Kerim meali ile ilgili anlattıkları beni epey etkiledi...
   

  Hadis Günlüğü

Copyright Sesli Kuran
Filipino Azeri Russian English