Sesli Kuran :: Makaleler :: Daimi Şuur
Sesli Kuran
Menü

Makaleler
Makale  Geçici Dünya
Makale  Peki Ölçü Nedir?
Makale  Daimi Şuur
Makale  Duamız Olmasa
Makale  Namaz
Makale  Oruç

        Elham Bu!
        Umut'la Beraber
        
        Hadis Günlüğü
        Namaz Broşürü
        Ramazanda SesliKuran
        Burada Kaldım
        Adım Adım Yükleme Nasıl Yapılır?
 
Kuran-ı Kerim

     

Lokman 16 - Yavrucuğum! Yaptığın iş, bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu getirir, mizanına kor. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.

 

Bilmem hardal tanesi gördünüz mü ama haşhaş tohumu gibi ince ufak bir tohumdur. Piyasada bildiğimiz en hassas terazi olan kuyumcu terazisine 3–4 tane hardal tanesi atıldığında inanması güçtür ki terazi sıfır ile eksi arasında geziyor ama üstündeki hardalı görmüyor. Bir gramın yüzde birini tartabilen bu teraziler bile Yüce Rahman’ın inceliğini iyice kavramamız için verdiği hardal misalinin ölçüsünü bize gösteremiyor.

 

Peki, bu kadar hassas olan bir muhasebeyi 70cm’e 100cm olan bir seccadeye sığdırmamız veya sınırlamamız mümkün mü?

 

Yüce Rabbimiz geçici Dünya için hepimize ayrı ayrı roller tahsis etmiş ve herkese verdiği rol üzerinden değerlendirme yapmaktadır. Ne cinsiyetimizi, ne akrabalarımızı, nede lisanımızı bizler seçip karar vermedik. Bu ve benzeri bütün sahip olduğumuz değerleri bizzat Rabbimiz takdir etmiştir.

 

Anne ve babamızın en iyi evladı olmak, evli isek eşimizin en güzel hayat arkadaşı olmak, çocuklarımız varsa onlara en güzel ebeveyn olmak, akrabalarımıza en güzel akraba, komsularımıza en güzel komşu, yolda yürüken en güzel vatandaş, otobüse bindiğimizde en güzel yolcu, alışverişte en güzel müşteri, araba sürerken en güzel şoför olmak gibi hayat içerisindeki bitmeyen her türlü rolümüzü bahane ederek Yüce Allah’ın sevgisine sürekli yaklaşabiliriz. Aslında farkındayız veya değiliz hiçbir anımız yoktur ki o an yaptığımız ameller, içinde olduğumuz niyetler hesabımıza yazılmasın.

 

Yunus 61 - Ne zaman sen bir işte bulunsan, ne zaman Kuran’dan bir şey okusan ve siz ne zaman bir iş yaparsanız, o işe daldığınız zaman biz mutlaka üstünüzde şahidizdir. Ne yerde ne gökte zerre ağırlığınca bir şey Rabbinden uzak kalmaz. Bundan daha küçüğü ve daha büyüğü yoktur ki apaçık kitapta bulunmasın.

 

-İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmiş olmaz.* Hadisinde Efendimiz (SAV)’de adeta Dünya içerisindeki tüm diyaloglarımızın, nasıl Yüce Allah ile ilişkili olduğunu en güzel bir şekilde ifade ediyor.

 

Bu ibadet şuuru gereği insanlarla olan ilişkimizi Yüce Allah’a yaklaşma arzusu ile devam ettirirsek, takdir ve teşekkürü karşımızdakinden beklemeden doğru ve iyi olanı icra etmemiz kolaylaşır. Her karşılaştığımız olayda acaba Yüce Allah ben bu durumda nasıl davranırsam daha hoşnut olur diye bir düşünceniz varsa burada şeytanın size karamsar bir tavsiyesiyle sizi yanıltma ihtimali nerdeyse ortadan kalkıyor.

 

Bu şuuru hayatımıza uyarlamak ise tamamen Yüce Allah’ın kitabına sımsıkı sarılmak ile orantılı. Biz ne kadar dilersek dileyelim, Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah dilemedikçe biz dilemiş olamayız.

 

 *Ebû Saîd radıyallahu anh. Tirmizî.


Yazdır   |  Yorumlar (8)   |   37265 Kez Okundu  |  Seslendirmeyi İndir

  Sonraki Makale

Copyright Sesli Kuran
Filipino Azeri Russian English