Sesli Kuran :: Makaleler :: Oruç
Sesli Kuran
Menü

Makaleler
Makale  Geçici Dünya
Makale  Peki Ölçü Nedir?
Makale  Daimi Şuur
Makale  Duamız Olmasa
Makale  Namaz
Makale  Oruç

        Elham Bu!
        Umut'la Beraber
        
        Hadis Günlüğü
        Namaz Broşürü
        Ramazanda SesliKuran
        Burada Kaldım
        Adım Adım Yükleme Nasıl Yapılır?
 
Kuran-ı Kerim

     

Ramazan ayı hepimizin gerçekten ihtiyacı olan bir kişisel gelişim ve genel bakım dönemidir. Bu ayın gerçek lezzeti orucu tüm Müslümanların hep beraber tutuyor olmasıdır. Buda biz inananların özde bir birlik içinde olduğumuzun somut bir göstergesidir.

 

Bir günlük oruç adeta bir ömür yaşadığımız hayatımızın özü gibidir. Sahur hiçbir sorumluluğumuzu aksattırmadan yaptığımız ibadetlerimize benzer. Oruçlu iken bedenimizin ihtiyacı olan direnci sahura kalkmak nasıl sağlıyorsa, ibadetlerimiz de bizim dünya hayatımızda ihtiyacımız olan desteği ve rehberlemeyi bize sunmaktadır.

 

Niyet ile başlayan oruç adeta Yüce Allah’ın kulu olduğumuzun şuuruyla bu kısa ömrümüzde O’na olan sadakatimizi belirten somut bir taahhüt gibidir. Niyetsiz bir kişi nasıl yemek yememekle sadece aç kalmış oluyorsa, İslam’a girmeden ve tam teslimiyet göstermeden sadece iyi bir insan olmanın da Yüce Rahman’ın nazarında makbul bir geçerliliği yoktur.

 

Gün içinde yaşadığımız birbirinden değişik olaylar karşısında oruçlu kişi sürekli kendisinin oruçlu olduğunu hatırına getirerek Yüce Allah’ın seveceği bir şekilde olmak için çabalar. Oruçlu olmadığı zamanlardaki eksik veya yanlış olan hal ve hareketlerini terk edip olabildiğince olgun, güzel ve doğru olan bir kişiliğe bürünür. Buda bizim farz ibadetlerimizi aksatmadan yerine getirmekle ömür boyu kulluk şuurumuzun sürekli zinde olacağını ve gaflete düşmeden her türlü olayla en güzel şekilde baş edebileceğimizi göstermektedir.

 

Oruçlu kişi sadece kendi hareketlerini kontrol etmekle kalmayıp diğer oruç tutanlara da sabırlı olmayı ve Hakk’ın razı olacağı şekilde davranmayı tavsiye eder. Böylesine önemli bir desteği sadece Ramazan ayı ile sınırlı bırakmadan, hepimiz her zaman birbirimize en güzel şekilde tavsiyelerde bulunarak yerine getirmeliyiz.

 

Gün boyu oruç tutanların akşam vakti iftar ederek rahata kavuşacaklarını kesinkes bilmeleri de biz Müslümanların dünya hayatımız sonunda kavuşacağımız ahirete olan kesin inancımız gibidir.

 

Hatta oruç ne kadar zor geçmiş olursa olsun, iftar vaktinde kişi su içmeye ve yemek yemeğe başlar başlamaz, gün boyu çektiği tüm zorluk ve sıkıntıları anında unutur ve yerini mutlu bir lezzet alır. Buda bizim dünyadaki kısa ömrümüzde ne türlü zorluk içinde yaşamış olursak olalım, Rabbimizin huzuruna varıp, Cennet nimetlerinin içinde refahlanmaya başladığımızda çektiğimiz dert ve üzüntünün hiçbirinin eserinin üzerimizde kalmayacağını gösteren büyük bir müjdedir.

 

Ramazan ayı boyunca tuttuğumuz oruç hepimizin 24 saatlik günlük yaşantısına direk müdahale ederek bizlere kulluğumuzun her şeyden daha önemli olduğunu ve ne kadar bitmeyecek gibi gözükse de dünya hayatının da çok kısa süren bir imtihan olduğunu göstermektedir.

 

İnsan fıtratı ile birebir uyum içinde olan ve kulu her boyutta geliştiren oruç Yüce Rabbimiz nazarında gerçekten ehemmiyeti büyük ve ecri çok olan bir ibadettir.


Yazdır   |  Yorumlar (9)   |   55671 Kez Okundu  |  Seslendirmeyi İndir

  Sonraki Makale

Copyright Sesli Kuran
Filipino Azeri Russian English